SOCKmeKristjan Kangro, Carl Erik Puskar, Karl-Alexander Sepp, Artur Luhaäär ning Airiin Kadakmaa
Juhendaja: Hardy Rassmann

Idee
SOCKme ühendas omavahel kaks lihtsat asja – tavalise soki ja mobiili – ning sai tulemuseks mobiilisoki, mille ülesandeks on katta mobiiltelefone ja puutetundliku ekraaniga taskuseadmeid noortepäraste katetega. Nagu SOCKme noored ettevõtjad ise ütlevad, püsib telefon sedasi kriimudeta, ei lähe koledaks ning on trendikas aksessuaar. Pealegi aitab mobiilisokk külmade ilmade korral telefoni akut säästa. Lisaks pakutakse sellist teenust, et klient saab oma näo sokile umbes 1 tunni jooksul (temast tehakse pilt, joonistatakse arvutisse portree ja prinditakse sokile).

Lühitutvustus
Ühes majandustunnis 2009. aastal torkas viiele pealinna klassikaaslasele pähe mõte teha oma õpilasfirma. Ideed viidi ajurünnakule, kus parimaks osutus Kristjani mõte valmistada nutitelefonide kaitseks trendikad katted. Tegelikult on seda mõtet peas hüpitanud ja proovinud ellu viia mõned teisedki, ent just SOCKme asus selle kallale erilise ambitsioonikuse ja pealehakkamisega – peale selle, et toode oleks jätkusuutlik ja tulutoov, taheti mobiilisokkidega jõuda ka võimalikult paljude inimesteni.
Seda nad ka tegid. Praeguseks on mobiilisokk juba väga populaarseks muutunud, kingituseks on see saadetud ka president Toomas Hendrik Ilvesele. Praegu on SOCKme’l käed-jalad tööd täis tänu uuele, 10 000 mobiilisoki tellimusele, mida aitavad täita pensionäridest õmblejad.

SOCKme innovaatilisus väljendub materjalikasutuses ja disainis, firma paistab silma aktiivse müügitegevusega ning on osalenud peale Eesti õpilasfirmade laatade ka muudel laatadel ning Riia rahvusvahelisel õpilasfirmade festivalil.

Firma ainus eesmärk ei saa olla raha teenimine, sel peab olema ka vastutus ühiskonna ees.“


SOCKme ja tema mobiilisokkide lugu

Trendikaid mobiilisokke tootvat õpilasfirmat nimega SOCKme veab eest viis Tallinna 21. Kooli noort. Praeguseks on neil lisaks 2011. aasta parima õpilasfirma tiitlile, millega kaasnes osavõtt Euroopa õpilasfirmade augustikuisest võistlusest Oslos, tagataskus ka tellimus 10 000 mobiilisokile. Mida aga need 18aastased ettevõtjad õpilasfirma kogemusest oma edasisse tööellu kaasa võtaksid?

Carl Erik Puskar, tegevdirektor
Kõige olulisem on meeles pidada, et ilma õnnelike töötajateta pole olemas ka õnnelikke kliente. See tähendab minu jaoks seda, et kui luua kollektiivile head töötingimused ning hoida inimeste heaolutase kõrgel, läheb ka ettevõttel tervikuna hästi.

Kristjan Kangro, turundusjuht
Ma arvan, et kõige parema lõpptulemuse ühele ettevõtmisele annab see, kui tervel grupil on sama visioon, aga eri arvamused. Ja sellelt pinnalt jõutakse arutluste kaudu lõpptulemuseni. Ka on väga tähtsal kohal tiimi valik. Näiteks kui töötajaid palgata, siis tuleks mitu korda järele mõelda, keda enda kõrvale töötama võtta ja keda kõrvale jätta – mõned inimesed näevad enam vaeva ja panustavad rohkem kui teised.

Mulle on väga oluline sotsiaalse vastutuse teema. Firma ainus eesmärk ei saa olla raha teenimine, sel peab olema ka vastutus ühiskonna ees. Meie näiteks annetame raha koerte varjupaigale. See idee tekkis meil SOCKme’s tegelikult ootamatult. Algul mõtlesime, et ehk saavutame annetustega suurema müügiedu ja -numbrid, aga tegelikult loob see parema, positiivsema kuvandi meie ettevõttest tervikuna. Ja endal on ka hea tunne.
Samuti mõtleme me keskkonna peale – meie mobiilisokid on keskkonnasõbralikud, kestavad kauem. Lisaks anname ühiskonnale tagasi sellega, et pakume oma tegevusega eakatele inimestele tööd.

Kuigi Eestis on mitmeid suuri firmasid, kellel on palju raha üle, ei ole ma väga palju ühiskonnale tagasiandmist näinud. Aga miks mitte investeerida sotsiaalsesse vastutusse? Lisaks kõigele on see ju väga hea turundusstrateegia.

Karl-Alexander Sepp, finantsjuht
Kõige rohkem oleme me SOCKme’s hetkel järginud sotsiaalse vastutuse osakaalu oma tegevuses ja ma olen aru saanud, et see on võimalik ka äris. Meie oleme suutnud selle ellu viia. Sotsiaalse vastutusena näen ma vastutust ühiskonna, klientide, aktsionäride, looduse ees.
Terve õpilasfirma programm on väga hea ja kindlasti julgustan ma kõiki selles osalema. Miks? Sest see innustab ja julgustab sind tulevikus ettevõtjaks hakkama. Ka on õpilasfirma andnud mulle palju kogemusi, mida edasises elus kasutada, kas või näiteks suhtlemisoskuse suurte firmadega.

Artur Luhaäär, partnersuhete organiseerija
Minule on õpilasfirmast külge jäänud see, et alati pole hea, kui kõik tiimiliikmed on samal arvamusel. Kriitika on hea ja ka lahkarvamused on teretulnud, sest siis saavutatakse tavaliselt parem lõpptulemus. Meil oli eriarvamusi ja vaidlemist üsnagi palju ja see oli väga vajalik.
Samuti leian, et otsustamisprotsessi tuleks kaasata võimalikult palju inimesi, kes näevad olukordi ja võimalusi ise nurga alt. Ja kindlasti tahan ma ära mainida meie mentori Hardy Rassmanni, kellelt me oleme SOCKme ülesehitamisel saanud väga suurt tuge ja abi.

Airiin Kadakmaa, kunstiline juht
Tegelikult ei üritanud me midagi väga uut ja innovaatilist välja mõelda, võtsime lihtsalt ühe idee ja püüdsime sellest kvaliteetse toote luua. See oli hea kogemus ja näide sellest, et kui idee ja tiim on head, saab asjast asja.
Väga oluliseks pean põhimõtet, et tuleb lihtsalt tegutsema hakata! Enne on muidugi põhjalikult vaja läbi mõelda, mida ja kuidas teha, aga loobuda küll ei tasu. Meeles tuleks pidada ka seda, et kui algul asi ei õnnestu, siis tuleb lihtsalt leida teine viis, kuidas oma eesmärgini jõuda. Alla anda pole kindlasti mõtet. Ja meeskonnatöö on ka tähtis, kas või silmaringi avardamise mõttes.